Panorama Miasta logo
Menu :
Strona główna
Władze Stowarzyszenia
Statut
Historia
O nas
Archiwum wydarzeń
Aktualności
Kursy języka niemieckiego
Kontakt
Linki

Aktualności

7 grudnia 2008 odbyło się doroczne spotkanie adwentowe stowarzyszenia "Jodły"


Kontakt
Adres
ul. Herdera 7
14-100 Ostróda
Telefon i faks
tel. (089) 646 70 21
fax. (089) 646 03 53
Godziny otwarcia:
wt. 10.00 -16.00
pt. 14.00 - 17.00

Budynek Siedziby


Budynek "Jodeł" z Ostródy

Utworzenie

Pomysł pojawił się podczas zjazdu w Bad Pynnont pod koniec 1990 roku, potem wszystko przebiegło bardzo szybko i już 23 kwietnia 1991 roku Stowarzyszenie "Jodłv" zostało zarejestrowane. Do ZSLNbPW przystąpiono bezpośrednio po powstaniu Związku. Od roku 1991 do 1993 oddziałem terenowym Ostródy był Olsztynek. Do dzisiaj istnieje przyjazna wieź i bliska współpraca między obydwoma stowarzyszeniami

Siedziba

W 1991 roku stowarzyszenie otrzymało dwa pomieszczenia w starym ratuszu, które zostały własnoręcznie wyremontowane. Później dwa kolejne. Ziomkostwo Powiatu zaoferowało pieniądze na zakup nowej siedziby biura i tak w listopadzie 1993 roku zakupiony został budynek byłego przedszkola. Znowu remont prowadzono własnymi siłami i w kwietniu 1994 roku można było już dokonać otwarcia "Domu Niemieckiego". W domu tym znajdują się dwie sale spotkań, pomieszczenia do prowadzenia zajęć, biura oraz pięć pokoi gościnnych. Dom, na którego fasadzie dumnie wisi tablica z napisem "Dom Niemiecki" jest jednym z ładniejszych obiektów Ostródy.

Członkowie

Liczba członków od pewnego czasu ponownie lekko rośnie. W 2000 roku stowarzyszenie liczyło 1200 osób. Obecna liczba członków wynosi 900 członków.

Stacja socjalna

Od października 1995 roku w Ostródzie pracuje też Stacja Socjalna Joannitów. Do 1997 roku miała swą siedzibę w "Domu Niemieckim", obecnie dysponuje własnymi pomieszczeniami. Obecnie obie organizacje ściśle ze sobą współpracują.

Wyposażenie

Stowarzyszenie posiada pomieszczenie do bezpłatnego wydawania odzieży, którą otrzymuję od zaprzyjaźnionych organizacji. Cel ten cieszy się dużą popularnością wśród członków jak także wśród gości z Niemiec odwiedzających Dom Niemiecki. Dzięki ich ofiarności pomoc może być realizowana.

Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej "Jodły" dysponuje od 1991 roku dobrze wyposażoną biblioteką z 4800 książkami. SA to przede wszystkim książki dla dzieci, młodzieży, ale także opowiadania, kryminały, powieści, książki o tematyce religijnej oraz bibliografie. Dużą część stanowią leksykony, słowniki, książki do nauki języka niemieckiego. Ze zbiorów korzystają studenci germanistyki, licealiści, kursanci języka niemieckiego, osoby prywatne mieszkające w Ostródzie i poza jej granicami, goście z Niemiec w sezonie letnim.

Strona powstała dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Copyright © 2008 All rights reserved.