Panorama Miasta logo
Menu :
Strona główna
Władze Stowarzyszenia
Statut
Historia
O nas
Archiwum wydarzeń
Aktualności
Kursy języka niemieckiego
Kontakt
Linki

Aktualności

7 grudnia 2008 odbyło się doroczne spotkanie adwentowe stowarzyszenia "Jodły"


Kontakt
Adres
ul. Herdera 7
14-100 Ostróda
Telefon i faks
tel. (089) 646 70 21
fax. (089) 646 03 53
Godziny otwarcia:
wt. 10.00 -16.00
pt. 14.00 - 17.00

Budynek Siedziby


Budynek "Jodeł" z Ostródy

Rok 2008

7 grudnia odbyło się w Ostródzie tradycyjna uroczystość adwentowa. Jak zawsze była to duża impreza, na którą przybyli honorowi goście, w tym przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa oraz członkowie mniejszości niemieckiej ze stowarzyszenia "Jodły" i zaprzyjaźnionych organizacji.

W programie artystycznym dzieci z grupy przedszkolnej Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Ostródzie wystąpiły z miłą niespodzianką, a młodzież przedstawiła nowe, interesujące układy taneczne i pieśni. W całej okazałości zaprezentował się chór seniorów.


WESOŁA LEKCJA JĘZYKA NIEMIECKIEGO W HALLOWEN

- KREATYWNE NAUCZANIE W OSTRÓDZIE-

Przykładem takich zajęć był ostatni piątek października ( 31.10.2008 r.).

Tego dnia w wielu częściach świata ( najhuczniej w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Kanadzie, Portoryko, Wielkiej Brytanii) obchodzone jest święto Halloween- wigilia Wszystkich Świętych. W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak: wampiry, duchy, czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Nieodłącznym symbolem Halloween jest wydrążona dynia ze światełkiem w środku. W naszym kraju obchody tego święta stały się popularne dopiero pod koniec lat 90. W szkołach i przedszkolach organizowane są z tej okazji dodatkowe atrakcje, a dzieci przychodzą przebrane za straszne postacie filmowe. Do zabaw halloweenowych należy między innymi wyławianie pływających jabłek. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W tym roku po raz pierwszy z inicjatywy dzieci obchody tego święta zrealizowano w ramach zajęć języka niemieckiego. Każde dziecko było odpowiedzialne za powierzone mu zadanie, tj. sprawy organizacyjne związane z plakatem i hasłem imprezy, scenografią-dekoracją sali, przebraniem, muzyką oraz drobną konsumpcją w postaci napojów oraz cukierków. Kreatywność dzieci przerosła oczekiwania nauczyciela. Wśród przebierańców spotkać można było: hrabię Drakulę w postaci Antosia, wampira-Kaperka i wampira-Victori, czarownice- Gabrysię, Zuzię i Olę, potwora-Emilly, mumię- Sophie, kościotrupa i inne stwory, a nad bezpieczeństwem czuwał niestrudzony szeryf-Andrzej Giza ( nauczyciel języka niemieckiego).

Podczas gier-zabaw językowych i ruchowych zaspokojono naturalną potrzebę ruchu i stworzono sytuacyjno-zabawowy kontekst przekazywanego i utrwalanego materiału językowego.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem podjęły się nietypowych zajęć języka niemieckiego, wykazały się kreatywnością i współpracą, na pewno wzrosła ich motywacja i chęć do nauki języka niemieckiego.

Zapewne takie animowanie zajęć przynosi efekty nie tylko dzisiaj, ale także w przyszłości. Wesołe lekcje języka niemieckiego pobudzają dzieci do działania, rozwijają wyobraźnię i kształtują osobowość, uczą tolerancji ukazując odmienne kultury.

Któż z nas nie lubi się przebierać i wróżyć pomyślnej przyszłości.


Opracowała: Magdalena Czajkowska


13 - 14 września - Zlot byłych mieszkańców Ostródy w Osterode Am Harz

Słowami: " Dziękujemy Panu Bogu, że po 60 latach znowu możemy się spotkać w naszym mieście partnerskim - Osterode w Harzu" - otworzył kolejne spotkanie byłych mieszkańców Ostrode Ostpreussen Przewodniczący Dieter Gasser. Na dorocznym spotkaniu obecni byli BurmistrzowieOstródy i Osterode am Harz, Jan Nosowicz i Klaus Becker oraz Przewodniczący stowarzyszeń Niemieckich w byłych Prusach Wschodnich Henryk Hoch. Wśród obecnych na Sali ponad 200 ziomków wiele mówiło się o przyjacielskich kontaktach jakie dzisiaj łączą już od 15 lat te miasta partnerskie, gdzie w programie partnerskim uczestniczy już ponad 150 osób z najaktywniejszą wymianą szkół.

Bardzo ważnym elementem spotkania było przygotowanie do obchodów 680 - lecia Ostródy, 100 lecia Kościoła Ewangelickiego oraz 15 -lecia partnerstwa. Wszyscy umawiali się już na drugi zlot byłych mieszkańców Osterode Ostpreussen pod koniec sierpnia 2009 w ojczystym mieście Ostródzie.

Całe spotkanie programem kulturalnym wypełnił chór "Jodły" oraz tańcem śpiewem grupa młodzieżowa ostródzkiego Stowarzyszenia .Mniejszości Niemieckiej.


Nasze stowarzyszenie "Jodły" było organizatorem Letniego Festynu Wschodniopruskiego, finansowanego przez Wspólnotę Mieszkańców byłych Prus Wschodnich. Odbył się on w dniu 2 sierpnia w Ostródzie na stadionie miejskim nad jeziorem, z udziałem ponad 1200 uczestników, wśród nich także ziomków z Niemiec.

Na początku uroczystości rozpętała się burza z silną ulwą. Przybyłych z całego terenu Warmii i Mazur oraz z zagranicy goście byli rozczarowani, lecz zła pogoda nie zdołała ich jednak odstraszyć. Nabożeństwa i przemówień musieli oni wysłuchać z miejsc, w których schronili się przed deszczem. Na szczęście wszystko zaczęło się poprawiać po ostatnich tonach pieśni "Ostpreussen". Niebo się rozjaśniło i wszyscy radośnie powrócili na widownię. Rozpoczęto program artystyczny w wykonaniu zespołów mniejszości niemieckiej naszego regionu.


Następnie wszyscy mogli cieszyć się, słuchając tradycyjnych piosenek i muzyki i oglądając tańce. Wystąpiły najbardziej znane grupy i zespoły śpiewacze naszego regionu. Swoje pieśni zaprezentowałnam równiż znany niemecki wykonawca Bernstein.


Grupa młodzieżowa "Jodły"


Grupa śpiewacza "Warmia" z Lidzbarka


Zeński zespół śpiewaczy z Pieniężna


Grupa Masurenklang z Piecek


Instrumentalno-wokalna grupa z Biskupca

Organizatorzy zadbali też o posiłek dla przybyłych na festyn. Wszyscy poczęstowani zostali smaczną zupą gulaszową.
"WSPÓLNE ŚPIEWANIE łĄCZY NARODY"

W dniu 03.czerwca z inicjatywy naszego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej "Jodły" oraz Związku Stowarzyszeń Niemieckich w byłych Prusach Wschodnich odbył się w Ostródzie II Konkurs Piosenki Niemieckiej pn. "Wspólne śpiewanie łączy narody".Laureatami w obu kategoriach; szkół podstawowych oraz gimnazjów zostali uczniowie z Miłomłyna.


"Graj-Śpiewaj-Tańcz"

Pod takim hasłem jak co roku 21 czerwca w ogrodzie na posesji SMNJ w Ostródzie odbyło się zakończenie zajęć języka niemieckiego dla dzieci z grupy przedszkolnej prowadzonej przez animatora społeczno-kulturalnego mgr Magdalenę Czajkowską.

Przez 3 godziny ponad 20 dzieci korzystało z różnych form zabaw na świeżym powietrzu, min.: gry zabawy sprawnościowe z piłką, przeciąganie liny, zabawy muzyczne, konkursy taneczne i wiele innych atrakcji przygotowanych przez instruktorkę Magdalenę Czajkowską. Dzieci z wielkim apetytem zjadły przygotowane wcześniej na grillu kiełbaski.

Po wspólnej zabawie nadszedł czas rozdania dyplomów oraz upominków dla najmłodszych wychowanków Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej "Jodły"

Instruktorka grupy życzyła wszystkim dzieciom bezpiecznej zabawy podczas wakacji, uśmiechu na twarzy oraz takiego samego zapału do nauki języka niemieckiego w kolejnym semestrze, rozpoczynającym się w październiku 2008r.


"Czas wakacji"

Dnia 22 czerwca 2008 r. o godz. 12:00 rozpoczęto wspólne grillowanie członków Mniejszości Niemieckiej, delegatów oraz grup artystycznych działających w Stowarzyszeniu. W oczekiwaniu na porcję kiełbaski śpiewano piosenki, tańczono i grano na instrumentach perkusyjnych. Dobrej atmosferze sprzyjała także pogoda. A oto efekty Naszego spotkania:


Rok 2007


Styczeń

13.01.07

Choinka dla dzieci i spotkanie z Mikołajem. W choince udział wzięło 30 dzieci z grupy przedszkolnej języka niemieckiego pod opieką instruktora Magdaleny Czajkowskiej.

Data wydarzenia 13.01.07

Maj

05.05.07

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie. Wybrano nowy Zarząd i nową Komisję Rewizyjną.

19.05.07

Członkowie Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie uczestniczyli w Spotkaniu Integracyjnym zorganizowanym w Ełku dla członków mniejszości niemieckiej na Warmii i Mazurach.


Czerwiec

15.06.07

Pierwszy Konkurs Piosenki Niemieckiej w Ostródzie Organizator-Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie Współorganizator--Centrum Kultury w Ostródzie Agencja Upowszechniania Kultury
Patronat medialny sprawowali:
Mitteilungsblatt oraz Allensteiner Welle.
Prowadzący konkurs: mgr Magdalena Czajkowska-animator
społeczno-kulturalny i Przemysław Szuprit-nauczyciel języka niemieckiego

Projekt autorski pod względem merytorycznym opracowała i zrealizowała Magdalena Czajkowska.

Komisja Artystyczna:

 • Anna Zapaśnik-Baron-aktor dramatu, kulturoznawca, kierownik Agencji Upowszechniania Kultury w Ostródzie
 • Henryk Hoch- przewodniczący Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie
 • Sylwia Kieliszczyk- członek zarządu Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie
 • Bernhard Dufromantel- członek S towarzyszenia Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie
 • Marta Kowalczuk- nauczyciel języka niemieckiego

Do finału konkursu zgłosiło się 9 szkół z Miasta i Gminy Ostróda, w tym 2 szkoły spoza powiatu ostródzkiego, co było miłym zaskoczeniem dla organizatorów.

W konkursie udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych, młodzież ze szkół gimnazjalnych i szkół średnich, łącznie 42 osoby, w tym 15 grup artystycznych.

W czasie obrad komisji artystycznej wystąpiły zespoły:

"Roztańczone nutki" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostródzie pod kierunkiem instruktora mgr Małgorzaty Nastalskiej

Grupa recytatorska z Gimnazjum w Ostródzie pod kierunkiem instruktora mgr Andrzeja GizyZespół wokalny z II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie /klasy niemieckojęzycznej/ w składzie: Anna Czajkowska, Dominika Raczyńska,Paulina Tyszka

Zwycięzcy kategorii-szkoła podstawowa:Dominika Bąk- "Schulstress"

Zwycięzcy kategorii-gimnazjum: zespół wokalno-tabeczny -"Auf der Mauer auf der Lauer"

Zwycięzcy kategorii-szkoła średnia: Agnieszka Skrzypczak -"Röslein"

Nagrodą główną był występ podczas Festynu Letniego w Olsztynku oraz: dyplomy i drobne upominki.

Lipiec

21.07.07

Festyn Letni w Olsztynku

W festynie letnim udział wzięły grupy artystyczne działające w Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie:

 • chór kobiet
 • grupa młodzieżowa
 • zwycięzcy I Konkursu Piosenki Niemieckiej w Ostródzie

Grudzień

4.12.07

Konkurs Plastyczny- Bożonarodzeniowa Karta Projekt autorki pod względem merytorycznym opracowała mgr Magdalena Czajkowska. Koordynatorami konkursu byli: mgr Andrzej Giza oraz Sylwia Kieliszczyk- członek zarządu Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie.

Konkurs adresowany był do dzieci i dorosłych w wieku od 3 do 93 lat. Napłynęły 64 ręcznie wykonane kartki bożonarodzeniowe. Udział w konkursie zgłosiły 62 osoby.

 • kółko plastyczne Domu Harcerza w Ostródzie pod kierunkiem mgr Agnieszki Oryl
 • Gimnazjum w Durągu
 • Gimnazjum w Ostródzie
 • Grupa przedszkolna-dziecięca języka niemieckiego SMNJ w Ostródzie
 • Grupa młodzieżowa SMNJ w Ostródzie
 • Chór kobiet SMNJ w Ostródzie
 • Członkowie SMNJ w Ostródzie
 • Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Olsztynku

Prace oceniała komisja w składzie:

 • mgr Andrzej Giza
 • mgr Magdalena Czajkowska

Osoby nagrodzone:

 • I miejsce - Elza Schielmann
 • II miejsce - Monika Filipowiak
 • III miejsce - Paulina Karolak
 • IV miejsce - Karolina Podolska
8.12.07

Spotkanie Adwentowe Członków Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie. W spotkaniu uczestniczyło 170 osób. Zaproszeni goście:

 • Włodzimierz Brodiuk - Starosta Ostródzki
 • Andrzej Pędziński- Sekretarz Gminy Ostróda
 • Waldemar Eggert - Pastor Metodystyczny
 • Zbigniew Reichelt - Pastor Luterański
 • Dieter Eichler - Członek Ziomkostwa Powiatu Ostródzkiego z Niemiec

Program artystyczny przygotowały grupy działające w Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie:

 • grupa dziecięca języka niemieckiego pod kierunkiem mgr Magdaleny Czajkowskiej
 • grupa młodzieżowa pod kierunkiem Anny Piątkowskiej
 • chór kobiet pod kierunkiem Elżbiety Waszkiewicz i akompaniamencie mgr Ryszarda Szurgota
 • Gościnnie wystąpiła grupa z gimnazjum w Ostródzie pod kierunkiem mgr Andrzeja Gizy

Strona powstała dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Copyright © 2008 All rights reserved.